30 zastępów straży pożarnej gasiło pożar śmieci w Piotrowie Pierwszym

Pożar wybuchł w niedzielę, 31 maja, po godzinie 16.30. Około 100 strażakom biorącym udział w akcji na szczęście szybko udało się opanować żywioł.

Zgłoszenie o pożarze sortowni odpadów przyjęła Państwowa Straż Pożarna w Kościanie. Pierwsze zastępy po dojechaniu na miejsce zastały rozwinięty pożar śmieci w dwóch pryzmach o łącznej powierzchni około 300 m kw.

Szybko na miejsce zadysponowano jednostki z powiatu kościańskiego. Z kolei stanowisko Kierowania Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego podjęło decyzję o wysłaniu do pomocy Plutonu Gaśniczego „Poznań II”, w którego skład wchodzi 8 jednostek z południowej części powiatu poznańskiego, w tym m.in z Mosiny, Lubonia i Tarnowa Podgórnego.

Po około dwóch godzinach działań pożar został opanowany, a poznański pluton gaśniczy został odesłany do bazy. Jednostki z naszego powiatu zajęły się dogaszaniem pogorzeliska.

Na razie nie wiadomo co spowodowało zapalenie się śmieci. Ostatni pożar w Piotrowie Pierwszym miał miejsce przed dwoma laty. Wtedy także w akcji gaśniczej brało udział ponad 100 strażaków.

Dodajmy, że do pożarów wysypisk dochodzi często i są one najczęściej trudne do ugaszenia. Niedawny pożar wysypiska śmieci w miejscowości Pysząca w powiecie śremskim ugaszono 25 maja – po dwudziestu pięciu dniach od jego wybuchu.

Fot. Karol Schmidt