27. Bieg Olimpijski w Racocie [ZDJĘCIA]

Po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią odbyła się 27. edycja Biegu Olimpijskiego im. Ireny Szewińskiej w Racocie. W wydarzeniu wzięły udział głównie dzieci i młodzież szkolna, ale na starcie nie zabrakło też osób dorosłych i seniorów.

27. Bieg Olimpijski w Racocie

Tradycyjnie imprezę na hipodromie uświetnili zacni goście. W tym roku do Racotu zawitali: Andrzej Wróbel, paraolimpijczyk, trzykrotny złoty medalista igrzysk olimpijskich; Tadeusz Kulczycki, lekkoatleta, płotkarz, uczestnik igrzysk w Monachium w 1972 roku; Michał Kotkowski, młody olimpijczyk, który startował na paraolimpiadzie w Tokio w biegu na 200 i 400 m oraz Mariusz Kubiak, polski hokeista na trawie, olimpijczyk z Moskwy.

Wydarzeniu towarzyszył tradycyjnie ceremoniał olimpijski. Na maszt wciągnięto flagę olimpijską i Szkolnego Związku Sportowego. Znicz olimpijski zapalił Michał Kotkowski. Oficjalnego otwarcia biegu dokonał Mirosław Duda, zastępca wójta gminy Kościan. – Cieszę się, że po dwóch latach przerwy spowodowanych pandemią możemy się ponownie spotkać i wspólnie pobiegać na terenie Stadionu Hippicznego w Racocie, który od wielu lat gości uczestników Biegu Olimpijskiego. Szczególnie pozdrawiam tych, którzy na starcie tego biegu staną po raz 27powiedział wicewójt Mirosław Duda.

Bieg oraz marsz nordic walking poprowadził wóz olimpijski z Dawidem Dominiczakiem, trenerem piłkarskiej drużyny PKS Racot. Tradycyjnie nie prowadzono klasyfikacji, gdyż w tej imprezie liczy się udział, a nie miejsce na mecie. Każdy uczestnik biegu po pokonaniu pięciokilometrowej trasy otrzymał dyplom z numerem, na podstawie którego miał szansę wylosowania jednego z ufundowanych rowerów.