25 lat Stowarzyszenia Oświatowego Chłapowskiego [ZDJĘCIA]

W piątek, 10 czerwca Stowarzyszenie Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego obchodziło jubileusz swojego istnienia. Główne uroczystości z udziałem absolwentów stowarzyszenia i gości odbyły się w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Głównym celem założonego w 1997 r. Stowarzyszenia Oświatowe im. Dezyderego Chłapowskiego jest wspieranie finansowe zdolnej młodzieży z terenu powiatu kościańskiego. Ale stowarzyszenie oferuje nie tylko nagrody i stypendia, ale organizuje również konkursy czy wyjazdy edukacyjne i zajęcia dla młodzieży. Pięć lat temu mówił o tym w wywiadzie z naszą redakcją przeprowadzonym przy okazji jubileuszu 20-leciaCezary Trosiak, prezes stowarzyszenia (zobacz: Cezary Trosiak: Wzmacniamy poczucie wartości). Przez pięć lat podejmowane działania zdążyły się nieco wprawdzie zmienić, ale idea jest podobna.

Zanim doszło do Spotkania Przyjaciół Stowarzyszenia w KOK-u, wcześniej w kościańskiej bibliotece odbyło się sesja popularno-naukowa zatytułowana „Doświadczenia i wyzwania stojące przed organizacjami pozarządowymi współpracującymi z placówkami oświatowymi”.

W południe przyszedł czas na główną uroczystość. Wzięli w niej udział przede wszystkim obecni, jak również byli absolwenci stowarzyszenia, samorządowcy Ziemi Kościańskiej jak również Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu, wykładowcy z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu szczególnie związani ze stowarzyszeniem oraz osoby wspierające stowarzyszenie na poziomie instytucji i organizacji lub prywatnie. Nie zabrakło także członków rodziny Chłapowskich, która w ramach stowarzyszenia uruchomiła dodatkowy program stypendialny.

Spotkanie rozpoczęło się od emisji filmu, który pokazywał kulisy powstania stowarzyszenia przez 25 laty. Następnie zgromadzeni wysłuchali krótkiego recitalu pianistycznego w wykonaniu Filipa Kaucha, jednego ze stypendystów stowarzyszenia. Warto nadmienić, że uroczystości towarzyszyła również wystawa malarska prac wykonanych w plenerach Ziemi Kościańskiej innej stypendystki – Joanny Hałasowskiej.

Po powitaniu gości głos zabrał prezes stowarzyszenia. – Te 25 lat to jest okres jednego pokolenia. My wiemy rozmawiając ze stypendystami przy różnego rodzaju okazjach, jak przez ten czas świat się bardzo zmienił. I dobrze, że tak się dziejemówił z przekonaniem prezes Cezary Trosiak. Podkreślił też, jaka jest recepta na pozyskanie wsparcia samorządów i instytucji w działalność stowarzyszenia. – W naszym stowarzyszeniu nie ma żadnej polityki. Nasz cel jest maksymalnie neutralny politycznie i konsekwentnie to realizujemy. To dlatego wszystkie podmioty są z nami nieomal od początku do dnia dzisiejszego i nas wspierają.

Prezes wymienił przy tej okazji organizacje i instytucje, które wspierają działalność stowarzyszenia, a także opowiedział o głównych działaniach stowarzyszenia.

Następnie, jak to jest w zwyczaju przy tego rodzaju uroczystościach, przyszedł czas na gratulacje składane na ręce zarządu stowarzyszenia oraz na podziękowania ze strony członków stowarzyszenia. Z tej okazji osoby wyróżnione otrzymywały pamiątkowe medale.

Najważniejszym i podniosłym momentem uroczystości było jednak wręczenie stypendiów i nagród zdolnej młodzieży. Wręczano je z podziałem na poszczególne gminy powiatu kościańskiego. Obecnie wartość przyznanych stypendiów wynosi 2500 zł dla uczniów szkół podstawowych i 3000 zł dla ponadpodstawowych. Wartość nagród to z natomiast 500 zł. Obchody jubileuszu zakończył wieczorny koncert – Joanna Dudkowska Band i Chuc Frazier w KOK [ZDJĘCIA].

Stypendia i nagrody przyznano następującym uczniom:
STYPENDIA – Filip Kauch (m. Kościan), Kacper Kinal (m. Kościan), Filip Jaśkowiak (m. Kościan), Julia Naskręt (gm. Kościan), Maria Świergiel (gm. Kościan), Kamil Michalak (gm. Kościan), Karol Motała (gm. Kościan), Karina Pieśniak (gm. Kościan), Blanka Marszałek (gm. Kościan), Joanna Hałasowska (gm. Kościan), Zofia Metzner (Krzywiń), Michał Kochanowicz (Czempiń), Beta Sikora (Czempiń), Joanna Licha (Śmigiel)

NAGRODY – Marianna Mazur (m. Kościan), Lena Kamińska (m. Kościan), Tomasz Przewoźniak (m. Kościan), Julia Mikołajczak (m. Kościan), Klaudia Przewoźniak (m. Kościan), Maria Ospałek (gm. Kościan), Kacper Pietrzak (gm. Kościan), Wojciech Hałasowski (gm. Kościan), Nikola Sobczak (Krzywiń), Mateusz Wieczorek (Czempiń), Jacek Niemier (Czempiń), Wiktor Skrzypczak (Śmigiel), Oliwia Mania (Śmigiel)

Fot. Milena Waldowka