23 października – pamiętamy!

W 80 rocznicę rozstrzelań mieszkańców Ziemi Kościańskiej, drugiej publicznej egzekucji, która miała miejsce na kościańskim Rynku, zorganizowano uroczystość upamiętniającą tragiczne wydarzenia.

Na wydarzenie, które odbyło się przy mauzoleum na cmentarzu parafialnym, zaprosiła  Fundacja Bonum Adipisci – Dążyć do Dobra. Zebranych gości powitał dr Emilian Prałat, Prezes Zarządu Fundacji. Dzisiaj po tych 80 latach stajemy w miejscu wyjątkowym. w miejscu, które dla Ziemi Kościańskiej jest symbolem walki i szlachetności jej synów. Stoimy w miejscu, które jest zbiorowym świadectwem i przypomnieniem tego, czym jest historia i czym dla nas być powinnapowiedział Emilian Prałat.

Wyjątkowość mauzoleum, a także historię jego powstania wspomniał w swym wystąpieniu burmistrz Piotr Ruszkiewicz. Zwrócił uwagę, że Miejska Rada Narodowa  już w miesiąc po zakończeniu działań wojennych powołała komitet ekshumacyjny mający na celu odnalezienie zamordowanych i zapewnienie im godnego pochówku. Powstała zbiorowa mogiła, w której wieczny odpoczynek znalazło prawie 700 osób zamordowanych w różnych miejscach Ziemi Kościańskiej.

Głos zabrał także Piotr Chłapowski, przewodniczący Rady Fundacji Bonum Adipisci, a zarazem wnuk rozstrzelanego przed 80. laty Mieczysława, a po nim Maria Chłapowska-Naskalska, która  odczytała wiersz anonimowego autora zawarty w zbiorze „A call from Warsaw” wydanym w Anglii. Następnie odczytano apel pamięci przywołujący dawnych bohaterów, po czym poszczególne delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Z cmentarza uczestnicy uroczystości przeszli na Rynek, gdzie rozstrzelanych upamiętniono minutą ciszy. Trwający remont ratusza nie pozwolił na złożenie kwiatów czy dłuższy moment refleksji pod tablicami pamięci. Ostatnim punktem programu była msza w kościele farnym w intencji ofiar II wojny światowej z powiatu kościańskiego.