Wieczór Kameralny – 90. rocznica urodzin red. Morawskiego

Z okazji okrągłego jubileuszu Macieja Morawskiego powstała pamiątkowa publikacja zatytułowana "Weteran Zimnej Wojny". Jej promocja odbyła się w środę, 27 listopada w Kościańskim Ośrodku Kultury.

Jubileuszowy Wieczór Kameralny był inicjatywą przyjaciół jubilata – dziennikarzy Teresy Masłowskiej i Jerzego Zielonki pod patronatem burmistrza Kościana Piotra Ruszkiewicza.

Maciej Morawski – dziennikarz, publicysta, działacz emigracyjny i honorowy obywatel Kościana – nie był obecny podczas uroczystości z uwagi na stan zdrowia, ale przesłał specjalne pozdrowienia. Odczytał je burmistrz Piotr Ruszkiewicz. – Jak już uprzednio sygnalizowałem, nie będę mógł wziąć udziału w urodzinach organizowanych w moim ukochanym mieście Kościanie. Ostatnio chorowałem i lekarze zabronili mi opuszczać dompisze w liście Maciej MorawskiCieszę się jednak, że mam nad Obrą tylu przyjaciół oraz że nie zapominacie o mnie.

-Chociaż od 75 lat jestem paryżaninem, to czuję się kościaniakiem podkreśla red. Morawski. Bo miasto, Ziemia Kościańska i jej mieszkańcy zawierają w sobie to, co w każdym człowieku bardzo ważne, a więc dobroć i prawość, przywiązanie do wiary naszych przodków, patriotyzm i głębokie umiłowanie Ojczyzny.

Wieczór przeplatany był elementami artystycznymi ze słowami poświęconymi jubilatowi. A wygłosiły je osoby mocno związane z Maciejem Morawskim, korespondentem Radia Wolna Europa, czyli Marcin Libicki, Teresa Masłowska i Jerzy Zielonka. Ponadto zgromadzeni usłyszeli fragmenty wywiadu, jakiego Maciej Morawski udzielił Teresie Masłowskiej, autorce książki ,,Łącznik z Paryża”.

Na część artystyczną przygotowaną przez Janusza Dodota złożyły się z kolei  fragmenty dzienników Macieja Morawskiego odczytywane przez Janusza Dodota i Arkadiusza Wesołka przy gitarowym akompaniamencie Michała Dolaty i Marcina Ruszkiewicza. Uzupełnieniem były zdjęcia jubilata wyświetlane w tle, zaś klamrą spinającą wieczór była melodia skomponowana przez Michala Dolatę do słów Janusza Adama Dodota „Zawsze jesteś tu mile widziany”. Piosenka ta powstała z okazji 85 urodzin Macieja Morawskiego.

Po części oficjalnej uczestnicy spotkania zostali zaproszeni na urodzinowy tort i lampkę szampana na cześć jubilata.

Dodajmy, że pamiątkowa publikacja  „Weteran Zimnej Wojny”  to opracowanie zbiorowe pod redakcją T. Masłowskiej i J. Zielonki wydane przez Instytut im. Stefana ,,Grota” Roweckiego w Lesznie oraz Urząd Miasta Kościana. Składa się na nie m.in. zbiór artykułów dziesięciu autorów o Macieju Morawskim.