179 mieszkańców powiatu zmarło z powodu Covid-19

Kościański sanepid podsumowuje rok epidemii w naszym powiecie. O ile pierwsze kilka miesięcy 2020 roku przebiegało u nas bardzo spokojnie, w drugiej połowie roku nastąpił duży wzrost zakażeń. Z początkiem bieżącego roku koronawirus również mocno dał o sobie znać.

dr. inż. Piotr Zielonka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościanie
dr. inż. Piotr Zielonka, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościanie.

W powiecie kościańskim działania Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej, której celem było administracyjne opanowanie skutków pandemii rozpoczęły się w marcu 2020 roku.

21 marca 2020 roku mieliśmy pierwszy, potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem w powiecie. Zachorowała mieszkanka Kościana. Wywołało to wówczas sensację. Wszyscy chcieli wiedzieć wszystko o tej chorej. Kto to jest, gdzie mieszka, gdzie pracuje – przypomina dr Piotr Zielonka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kościanie.

 W powiecie kościańskim pierwsze miesiące pandemii mijały z małą liczbą zakażeń. Sytuacja dramatycznie zmieniła się w drugiej połowie roku. Nagły wzrost chorych miał miejsce w październiku i trwał do końca roku. – Największym wyzwaniem było zakażenie w szkole i przedszkolu w Czempiniu – mówi Piotr Zielonka. – Sprawa dotyczyła kilku tysięcy osób. Wydaliśmy kilkanaście tysięcy decyzji. Mieliśmy setki telefonów. Bez pomocy żołnierzy WOT-u, pracowników Urzędu Gminy w Czempiniu, Starostwa Powiatowego w Kościanie, Ośrodka Wsparcia i Urzędu Miasta Kościana nie dalibyśmy rady.

W listopadzie powstał system SEPIS, czyli system ewidencji powiadamiania inspekcji sanitarnej. Uruchomienie tego systemu zakończyło papierologię i odciążyło stację, ale nadal sanepid przeprowadza wywiady i kontaktuje się telefonicznie z osobami, które są w izolacji.

W całej Polsce w wyniku pandemii życie straciło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Pierwsza mieszkanka powiatu kościańskiego z powodu Covid-19 zmarła 18 października 2020 roku. Do końca roku w powiecie kościańskim z powodu Covid-19 zmarły 44 osoby. Nastąpił wówczas zauważalny wzrost zgonów, o czy pisaliśmy w artykule: Ilu mieszkańców Kościana zmarło w ostatnich miesiącach? Ponadto do końca ubiegłego rokudodatni wynik testu na obecność koronawirusa miało 2049 osób.

Znaczną tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o liczbę zgonów, mogliśmy zaobserwować w pierwszych trzech miesiącach tego roku. Z powodu Covid-19 zmarło w ciągu trzech miesięcy 114 osób. Z kolei od początku kwietnia do dzisiaj (29.04) zmarło kolejnych 21 osób.

Podsumowując dotychczasowe zmagania z koronawirusem dr Piotr Zielonka jest zdania, że  zostaniemy z tym zagrożeniem. – Obawiam się, nie będzie wakacji sprzed 5 lat, że zostanie w podświadomości fakt, że wirus może się odrodzić. Szczepienia uwolnią nas od takiej skali zachorowań. Warto się szczepić, ale myślę również, że na koronawirusa będziemy się szczepić podobnie jak na grypęmówi dyrektor  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kościanie.