13 wypadków podczas wakacji na drogach powiatu

Policja w Kościanie podsumowuje wakacje na drogach powiatu kościańskiego pod kątem bezpieczeństwa na drogach. Było porównywalnie z ubiegłym rokiem, ale niestety dwie osoby zginęły.

Nadmierna prędkość to jedna z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych.

– Tegoroczne wakacje były szczególne, ponieważ przeżywaliśmy je z koronawirusem w tle. Wiele osób zamieniło zagraniczne wojaże na odpoczynek w ojczyźnie. W podróż wybieraliśmy się zazwyczaj własnym samochodem. Tegoroczne wakacje były również pierwszymi, podczas których mogliśmy korzystać z drogi ekspresowej S5. Bez wątpienia dzięki jej otwarciu skrócił się czas podróży w góry lub nad morzemówi Radosław Nowak, rzecznik prasowy KPP w Kościanie.

Na drogach powiatu kościańskiego w wakacje policjanci obsłużyli 107 kolizji drogowych, podczas gdy przed rokiem odnotowano 118 takich zdarzeń. Ponadto 13 zdarzeń zakwalifikowano jako wypadki drogowe, rok wcześnie o jeden mniej. W tych zdarzeniach obrażenia odniosło 13 osób, a przed rokiem 12. Niestety dwie osoby poniosły śmierć na drodze, rok wcześniej nie było żadnego wypadku ze skutkiem śmiertelnym. W lipcu na drodze pomiędzy Rąbiniem a Turwią zginął motocyklista (zobacz: Wypadek między Rąbiniem a Turwią. Nie żyje motocyklista), natomiast w sierpniu doszło do śmiertelnego wypadku na drodze nr S5 (zobacz: Śmiertelny wypadek na S5. Zginął 43-letni pasażer).

Policjanci drogówki w wakacje przeprowadzili 2367 kontroli drogowych, ujawnili 1925 wykroczeń. Tylko za przekroczenie dopuszczalnej prędkości ukaranych zostało 1101 kierowców. Nie zabrakło również nieodpowiedzialnych osób, które zdecydowały się na kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu. Policjanci ruchu drogowego zatrzymali 32 kierujących pojazdami „na podwójnym gazie”. Ponadto część kierowców znacznie przekracza dopuszczalną prędkość. Nie zabrakło ich również w wakacje. Dla 9 z nich najbliższe 3 miesiące to wakacje od prawa jazdy, ponieważ stracili je za przekroczenie prędkości o ponad 50km na godzinę w terenie zabudowanym. Oprócz zatrzymania prawa jazdy, kierowca musi liczyć się również z mandatem karnym.

Policjanci ruchu drogowego ostrzegają teraz przed zbliżającą się jesienią i w związku z tym trudniejszymi warunkami do podróżowania. Szybciej zapadający zmrok, mokra nawierzchnia, opadające liście z drzew mogą skutecznie utrudnić bezpieczną jazdę. Warto dostosować styl jazdy do aktualnych warunków na drodze.