100-lecie niepodległości w Kościanie

Wyjątkowo licznie zgromadzili się mieszkańcy miasta i gminy na kościańskim Rynku, by wspólnie świętować 100-lecie odzyskania niepodległości.

Coroczna uroczystość z okazji 11 listopada miała tym razem szczególną oprawę. Poza chorągiewkami mieszkańcy otrzymywali również baloniki, dzięki czemu Rynek bardzo szybko zabarwił się na biało-czerwono.

Uroczystość rozpoczął marsz spod kościańskiej fary, gdzie wcześniej odbyła się msza św. w intencji Ojczyzny. Poczty sztandarowe i delegacje przy akompaniamencie Orkiestry Dętej Ton okrążyły ratusz, by pod tablicami pamięci wziąć udział wraz z mieszkańcami w uroczystości. Hymn narodowy zaintonował chór Lutnia. Na część oficjalną z udziałem 4. Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego im. gen. Stefana Roweckiego Grota złożyła się salwa honorowa, apel pamięci oraz składane przez delegacje wiązanki kwiatów. Głos zabrał także burmistrz Michał Jurga, a na zakończenie kilka pieśni odśpiewała Lutnia.

Po części oficjalnej na mieszkańców czekały dwie wystawy przygotowane przez Muzeum Regionalne oraz Starostwo Powiatowe, a także pokaz sprzętu wojskowego i broni. Punktem kulminacyjnym był wieczorny koncert przygotowany przez lokalnych artystów w Kościańskim Ośrodku Kultury.