10 ostatnich lat w Kościanie. Wieża Ciśnień [ZDJĘCIA]

Wybudowana na początku XX wieku wieża jest obecnie symbolem miasta i jego najbardziej rozpoznawalnym budynkiem. Przez lata niszczała, by w 2014 roku, po przeprowadzonym gruntownym remoncie, stać się jedną z głównych atrakcji Kościana.

Kościan. Wieża Ciśnień przed modernizacją

Przebudowa wnętrza wieży w ramach wieloetapowego projektu z dofinansowania unijnego pod nazwą „Kościański Trakt Rekreacyjny” rozpoczęła się w 2011 r. i trwała ponad dwa lata. Obiekt, po uzyskaniu wszelkich niezbędnych pozwoleń, do użytku oddano w styczniu 2014 r.

Projekt przebudowy był innowacyjny i trudny technicznie. Konieczne było m.in. wprowadzenie nowej komunikacji pionowej z równoczesnym usunięciem historycznej. Celem renowacji było nadanie obiektowi funkcji rekreacyjno-sportowo-edukacyjnych. Dzięki niej wieża mieści jedną z najwyższych ścian wspinaczkowych o łącznej powierzchni ok. 350 m kw. Dodatkowo w obiekcie znajduje się nowoczesne obserwatorium astronomiczne wyposażone w teleskop, kamerę oraz pracownię komputerową pozwalającą na prowadzenie wnikliwych obserwacji i analiz nieba amatorom, jak i naukowcom. Dzięki przebudowie szczytu wieży dach ma możliwość obrotu o 360 stopni. Do dyspozycji odwiedzających jest także punkt widokowy, salka ekspozycyjna, szatnie z zapleczem sanitarnym, jak i profesjonalni instruktorzy.

Za przeprowadzoną renowację obiekt otrzymał kilka nagród, w tym m.in. tytuł „Modernizacja roku 2013”, wyróżnienie w konkursie na „Zadbany zabytek 2015” oraz wyróżnienie na etapie regionalnym konkursu na Najlepszy produkt Turystyczny Certyfikat POT 2019.

Wieża tętni dziś życiem, choć jest chwilowo zamknięta z powodu narodowej kwarantanny. Odbywają się w niej nie tylko zajęcia wspinaczkowe i wykłady popularnonaukowe w obserwatorium, ale również szereg wydarzeń i imprez w tym doroczny piknik i zawody wspinaczkowe. Dopełnieniem jest zewnętrzna, zmieniająca kolory iluminacja.

Dodajmy, że Wieża jest częstym obiektem fotograficznym i malarskim dla wielu osób, a jej podobizna stanowi element różnych grafik i logotypów. Zdobi m.in. winietę gazety „Kościaniak”.

Fot. Archiwum Urzędu Miejskiego w Kościanie oraz gazety „Kościaniak”