10 ostatnich lat w Kościanie. Nowe „mostki” na Obrze

Z okazji dziesięciolecia gazety „Kościaniak” prezentujemy dla przypomnienia kilka ważnych inwestycji w Kościanie, które poza podniesieniem komfortu życia mieszkańców, zmieniły się także pod względem estetycznym. Dziś czas na kładkę nad Kanałem Obry u zbiegu ulic Mostowej i Moniuszki.

Kościan. Stary mostek u zbiegu Moniuszki i Mostowej

Potocznie nazywane przez kościaniaków mostki nad Kanałem Obry i Kanałem Ulgi stanowią ważny element komunikacyjny dla pieszych i rowerzystów. Z uwagi na urokliwe otoczenie, są także częstym celem spacerów.

Całkowita wymiana starych, drewnianych mostków była jednym z elementów prac na kościańskim bulwarze w ramach V etapu budowy Kościańskiego Traktu Rekreacyjnego. Koszt inwestycji wyniósł 1,1 mln zł. Kładka została zawieszona wyżej nad wodą w porównaniu ze starą i nadano jej nowoczesny wygląd. Pojawiły się ławki i roślinność oraz oświetlenie. Największe zaciekawienie wzbudzały jednak barierki ochronne wykonane ze stali corten o podwyższonej odporności na warunki atmosferyczne. Początkowo oceniano je różnie, dziś już wpisały się w kościański krajobraz.

Mieszkańcy długo czekali na udostępnienie nowego przejścia przez kanał, co nastąpiło w sierpniu 2018 r. , natomiast prace rozpoczęto na początku 2017 r. Z samym montażem uporano się dość sprawnie, ale przez dłuższy czas profilowano jeszcze ścieżki umożliwiające dojście do kładki.

Rok później, w czerwcu 2019 r. – uwzględniając uwagi mieszkańców – przy wejściach na most zamontowano zabezpieczenia w formie koszy gabinowych. Wcześniej bowiem ostre łuki stwarzały niebezpieczeństwo upadku do wody przez szybko przejeżdżających rowerzystów bądź dzieci.

Fot. Archiwum „Kościaniaka”


Zobacz także:
10 ostatnich lat w Kościanie. Zmienił się dworzec kolejowy [ZDJĘCIA]