Zamknij

W niedzielę jubileuszowy Bieg Zimowy

00:07, 07.03.2020 Milena Waldowska Aktualizacja: 00:07, 07.03.2020
Skomentuj
8 marca odbędzie się już po raz XXV Zimowy Bieg Przełajowy połączony z Mistrzostwami Powiatu Kościańskiego. Bieg organizowany w Kościanie od 1988 roku ma bogatą tradycję.

Pomysłodawcą biegu, podobnie jak organizowanych do dziś biegów w Turwi, a także Biegu Przyjaźni w Widziszewie jest Roman Talikadze. - Pod koniec lat 80-tych w Polsce organizowano zaledwie kilkanaście biegów masowych w skali całego kraju. Z większych imprez był maraton warszawski, Bieg Sylwestrowy w Poznaniu, Bieg Lechitów w Gnieźnie - wspomina Roman Talikadze.

W 1988 roku zrodził się pomysł na biegi przełajowe w Kościanie, które miały odbywać się w styczniu. Inicjatywę wcielono w życie. Organizatorem biegu było ogniwo LZS Sana Kościan pod patronatem naczelnika miasta Kościana, a w późniejszym okresie burmistrza.
W porównaniu z organizowanymi dzisiaj biegami frekwencja nie była zbyt duża (około 30 osób), ale za to do Kościana przyjeżdżali czołowi zawodnicy z bliższych i dalszych klubów sportowych, m.in. z Osowej Sieni, Leszna, Wrocławia, Oleśnicy, Poznania. Ponadto w imprezie brała udział młodzież szkolna, gdyż bieg spełniał rolę kontrolnego startu przed Mistrzostwami Polski w przełajach w kategoriach młodzieżowych. - Ja mogłem dzięki biegom wyłonić najlepszych zawodników do klubu Sana Kościan, a szkoły miały okazję do wzajemnej rywalizacji drużynowej - tłumaczy trener. Talikadze zwraca również uwagę, że biegająca wówczas młodzież to dzisiejsi 40-50-latkowie, którzy z powodzeniem biorą teraz udział m.in. w kościańskim półmaratonie, którego jest również pomysłodawcą. To wtedy swoją przygodę z bieganiem rozpoczął 60-letni wówczas Michał Szkudlarek z Przysieki Polskiej, w tej chwili najstarszy wśród biegaczy Ziemi Kościańskiej.

Rozwój imprezy przypadł na lata 90-te. Wówczas brała w nich udział około setka zawodników plus młodzież. Biegi odbywały się na 10 km, a trasa przebiegała początkowo przez Wały Żegockiego wokół plantów, bazą była biblioteka lub szkoła im. Marii Konopnickiej. Później biegi przeniesiono w okolice Szkoły Podstawowej nr 1 oraz na stadion miejski. Zmieniono również termin ze stycznia na marzec, ale nadal wydarzenie wchodziło w kalendarz imprez zimowych.

Po 2000 roku sytuacja zaczęła się zmieniać. Powstawało coraz więcej masowych biegów, w tym także Międzynarodowy Kościański Półmaraton im. dra Henryka Florkowskiego. Wydział oświaty Urzędu Miejskiego wykazywał coraz mniejsze zainteresowanie dla udzielania wsparcia finansowego imprezie. Z tego powodu w 2009 roku nie przeprowadzono już kolejnej edycji i została ona wstrzymana na 8 lat, do 2017 roku.

Szansa na reaktywację pojawiła się przy okazji zorganizowanego 26 lutego Biegu Tropem Wilczym poświęconego pamięci żołnierzy wyklętych. To bieg na dystansie 1963 metrów organizowany w wielu miastach Polski. Po tym biegu przeprowadzono Bieg Zimowy na dystansie 5 km. W 2018 oraz 2019 roku odbyły się kolejne edycje Zimowych Biegów Przełajowych, ale już jako oddzielna impreza, w drugiej połowie marca. Po reaktywacji za każdym razem w imprezie bierze udział około 100 zawodników.

W tym roku bieg odbędzie się w niedzielę, 8 marca. Poza kategorią open mieszkańcy powiatu będą klasyfikowani w poszczególnych kategoriach wiekowych w ramach Mistrzostw Powiatu Kościańskiego w Przełajach ku pamięci Adama Majorczyka. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem e-mail: [email protected]. Regulamin biegu znajduje się na stronie www.sanakoscian.pl.

[caption id="attachment_24751" align="alignnone" ]Roman Talikadze Roman Talikadze nie tylko zajmował się organizacją biegów, ale również brał w nich czynny udział. W pierwszych edycjach biegu udział brało około 30 dorosłych zawodników.[/caption]

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%