Zamknij

Inwestycje mamy pod kontrolą

07:53, 16.12.2019 Milena Waldowska Aktualizacja: 22:49, 04.02.2020
Skomentuj
O pierwszym roku kadencji, postępach w realizowanych inwestycjach w mieście oraz o nowych inicjatywach rozmawiamy z Piotrem Ruszkiewiczem, burmistrzem Kościana.

- Mija rok od objęcia przez Pana funkcji burmistrza Kościana. Czy ten czas minął szybko?  Jakby Pan ocenił ten rok?
- W nawale różnych zadań czas płynie szybciej niż zazwyczaj. Ani się obejrzałem, a to już rok tej nowej kadencji. Dla miasta i jego mieszkańców generalnie nie był to zły rok. Chociaż z indywidualnego punktu widzenia zawsze mógł być lepszy.    

- Podczas naszej ubiegłorocznej rozmowy, tuż po zaprzysiężeniu na fotel burmistrza, zapowiadał Pan, że czeka go teraz ciężka praca. Na ile spełniły się te prognozy?
- To prawda, zapowiadałem, że czeka mnie ciężka praca. Miałem tego świadomość kiedy decydowałem się na kandydowanie. Co innego bycie przewodniczącym rady miejskiej, a co innego - burmistrzem. Z pozycji radnego i przewodniczącego wszystkie problemy wydają się łatwiejsze. Rada przegłosowuje uchwały, a burmistrz musi je realizować, podejmować konkretnie decyzje i brać za nie odpowiedzialność. Do tego dochodzi obowiązek bywania na różnych uroczystościach. Mówiąc szczerze nie spodziewałem się, że ten rok będzie aż tak bardzo pracowity. Jeden z moich przyjaciół, jeszcze przed wyborami powiedział mi: "Piotr, teraz to jeszcze masz czas na to, żeby wpaść na godzinkę, ale zobaczysz, jako burmistrz będziesz musiał ograniczyć niektóre spotkania, bo całkowicie pochłoną cię sprawy miasta.  Twoi bliscy i przyjaciele będą musieli ci wybaczyć, że nie będziesz miał już dla nich tyle czasu, co teraz...". I miał rację.             

- Jeszcze jako przewodniczący zapowiadał Pan uruchomienie programu taksówki dla seniora. Program zastał wcielony w życie. Jak ocenia Pan ten projekt?
- Udało się i będziemy ten program kontynuować. Korzysta z niego wielu seniorów, by dojechać do lekarzy, urzędów itp. Zaczynało się w marcu od 110 kursów, w październiku z "taxi dla seniora" skorzystano 348 razy. Niezbędne na ten cel środki zabezpieczyliśmy w projekcie budżetu na 2020 rok. Monitorujemy program. Po 12 miesiącach jego funkcjonowania, a więc w marcu 2020 roku, ocenię funkcjonowanie programu pod względem finansowym i organizacyjnym.

- W rozmowie przed rokiem mówił Pan także o kontynuacji rozpoczętych inwestycji. To m.in. Bulwar Kościański i Łazienki, przedszkole na os. Konstytucji 3 Maja. Jak ocenia Pan postępy poszczególnych prac?
- Najważniejsze jest szybkie dokończenie prowadzonych robót i kontynuowanie modernizacji miasta. Kończymy nasadzenia zieleni w ramach przebudowy terenów bulwaru nad Kościańskim Kanałem Obry. Natomiast roboty na Łazienkach zostały przełożone na przyszły rok, bo najpierw Wodociągi Kościańskie muszą usunąć niedoskonałości w systemie odprowadzania ścieków z terenów Łazienek. W lipcu 2018 r. kontrola wskazała rażące dysproporcje między ilością dostarczanej do obiektów wody, a ściekami odprowadzanymi do zbiornika bezodpływowego. Na dodatek okazało się, że ten zbiornik jest uszkodzony. Konieczne więc jest podjęcie działań zaradczych, obejmujących w szczególności wyłączenie z użytku zbiornika bezodpływowego oraz budowę sieci kanalizacji sanitarnej. Z przedszkolem mieliśmy problemy. W związku z niewywiązaniem się z umowy przez wykonawcę na montaż stolarki okiennej, musieliśmy od niej odstąpić. Obecnie przygotowujemy kolejny przetarg na montaż stolarki, a ogłoszony będzie jeszcze w tym roku. Z kolei w styczniu opublikowany zostanie przetarg na roboty wewnątrz obiektu - na prace instalacyjne, wentylację, rekuperację, wyposażenie kotłowni, tynki, posadzki, biały montaż.

- A co z Placem Wolności? Według wcześniejszych zapowiedzi prace miały zostać zrealizowane do końca listopada bieżącego roku.
- Ostateczne zakończenie prac w tym obszarze planujemy na wiosnę 2020 roku. Przypomnę, że całościowy projekt zagospodarowania realizowany przez Kościański Ośrodek Kultury w ramach projektu "Rozbudowa Kościańskiego Ośrodka Kultury wraz z zagospodarowaniem otoczenia" został wzbogacony o inwestycje zlecone przez nasz Urząd - to budowa fontanny, oświetlenia parkowego i ulicznego. Prace te wstrzymały przebudowę ścieżek, dlatego po okresie zimowym zostaną dokończone. Jeszcze przed świętami planujemy jednak niespodziankę - zaprezentujemy zimową wersję fontanny.

- Jak przebiega renowacja ratusza?
- Przebudowa ta realizowana jest w ramach projektu "Rewitalizacja Rynku, ulicy Wrocławskiej oraz Ratusza w Kościanie" współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej. Prace w ratuszu realizowane są generalnie zgodnie z harmonogramem. Wystąpiła jednak konieczność przeprowadzenia robót dodatkowych polegających na wzmocnieniu zużytej konstrukcji stropu drewnianego nad III piętrem budynku. To ważne, bo bezpośrednio wiąże się ze sposobem działania mechanizmu ratuszowego zegara, wprowadzeniem automatycznego naciągu elektrycznego oraz funkcjonowaniem hejnału miasta. Dlatego zaistniała potrzeba wykonania dodatkowej sieci elektrycznej doprowadzającej zasilanie do wieży ratuszowej. Wygląda na to, że dodatkowe roboty wydłużą prace o około miesiąc, to znaczy, że powinny zakończyć się na początku maja 2020 roku. 

- Wśród nowych decyzji, które się pojawiły już w tej kadencji, jest m.in. remont boiska zapasowego przy stadionie miejskim. Kiedy możemy spodziewać się realizacji tej inwestycji?
- Słowo się rzekło. Przygotowywana jest dokumentacja techniczna, prace projektowe na rekultywację trawnika tak zwanego boiska bocznego zwolna dobiegają końca. Tego rodzaju prace z reguły trwają bardzo długo. Na przykład przygotowanie dokumentacji technicznej budowy kanalizacji sanitarnej przy hali sportowej na Łazienkach trwało ponad rok, przebudowy opłotowania placu zabaw przy ul. Powstańców Wielkopolskich - osiem miesięcy. Do tego dochodzą procedury wymagane przez ustawę o zamówieniach publicznych. Będę robił wszystko, żeby remont boiska zakończył się w pierwszym półroczu 2020 roku.     

- Czy w przyszłorocznym budżecie pojawią się jeszcze inne nowe inwestycje?
- Wiele gmin w Polsce obawia się, że w przyszłym roku dotknie je bankructwo, wynikające z tego, iż ustawy podejmowane w Warszawie zaskakują samorządy, a pociągają za sobą skutki finansowe dla budżetów lokalnych. Kościan pod tym względem jeszcze sobie radzi, ale nie da się dokładnie przewidzieć, jakie obciążenia finansowe wynikną na przykład z zapowiadanych podwyżek cen na energię, paliwa, itd.  Przyjęliśmy przeto zasadę, że na pierwszym planie będzie dokończenie rozpoczętych robót i kontynuowanie koncepcji rewitalizacji Bulwaru i Łazienek. Z nowości w projekcie budżetu na 2020 rok pojawia się przebudowa ul. Pogodnej i Fabrycznej. Zakończyły się inwestycje deweloperskie w tej części miasta, możemy wrócić do realizacji inwestycji zgodnie z Wieloletnim Planem Inwestycji Drogowych. W przyszłym roku rozpoczniemy także działania termomodernizacyjne w Szkole Podstawowej nr 4.

(Milena Waldowska)

Co sądzisz na ten temat?

podoba mi się 0
nie podoba mi się 0
śmieszne 0
szokujące 0
przykre 0
wkurzające 0
facebookFacebook
twitterTwitter
wykopWykop
komentarzeKomentarze

komentarz(0)

Brak komentarza, Twój może być pierwszy.

Dodaj komentarz

0%