Dobra kondycja Ośrodka

Ośrodek Rehabilitacyjny w Kościanie po chwilowych problemach finansowych, które dotknęły go w ubiegłym roku, nie tylko wyszedł na prostą, ale pozyskał również duże dofinansowanie.

ośrodek konferencja 300x181 Dobra kondycja Ośrodka Kondycja placówki jest dobra, mamy płynność finansową, także nikt nie musi się martwić o to, że nie będziemy istnieć w Kościanie – podkreśla Agata Michalkiewicz, dyrektor Ośrodka Rehabilitacyjnego.

W ubiegłym roku ośrodek znalazł się w trudnej sytuacji po tym, jak Narodowy Fundusz Zdrowia obciął znacząco kontrakt na świadczenie usług w zakresie rehabilitacji dzieci. Obawiano się wówczas nie tylko o dalsze losy pacjentów, ale również o etaty pracowników, które był zagrożone. Po wielu rozmowach NFZ postanowił spłacić nadwykonania. Kwota ta to koło 60 tys. zł.

– Jednak największym naszym sukcesem na ten moment jest pozyskanie prawie 1 mln zł w ramach Wielkopolskiego Programu Operacyjnego na lata 2014-20. Jest to program zdrowotny w zakresie rehabilitacji medycznej, a nasz wniosek zdobył odpowiednią ilość punktów i dostaliśmy dofinansowanie – mówi Agata Michalkiewicz.

Projekt jest skierowany do podmiotów, które współpracują z NFZ. W jego ramach w najbliższych trzech latach 200 kobiet w wieku 50-59 lat oraz 130 mężczyzn w wieku 50-64 lata będzie mogło skorzystać z turnusów zabiegowych związanych ze schorzeniami kręgosłupa. Celem programu jest działanie na rzecz przywracania osób na rynek pracy. W skład jednego turnusu mogącego trwać do 20 dni zabiegowych wchodzą dwie wizyty lekarskie, dwa rodzaje ćwiczeń w ciągu każdego dnia i trzy zabiegi fizykalne. Dla zakwalifikowanych pacjentów oznacza to znaczne skrócenie czasu oczekiwania na rehabilitację, która normalnie trwa rok. Z kolei dla ośrodka to wzrost zatrudnienia zamiast groźby ubiegłorocznych zwolnień, a także pozyskanie środków na zakup dodatkowego sprzętu w wysokości 40 tys. zł.

Ośrodek będzie przyjmował pacjentów w ramach programu od listopada. Konieczne będzie skierowanie od lekarza.

 

 

happy wheels